Latvijas skolas soma

Latvijas valsts 100-gades iniciatīvas projekts

"Latvijas skolas soma"

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
Iniciatīva  „Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.
Programmas mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

Ar plašāku informāciju par “Latvijas skolas somu” var iepazīties: https://lv100.lv/programma/latvijas-skolas-soma/

 


Operetes radošā laboratorija

2021.gada 25.maijā Trikātas pamatskolas 1. – 4. klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās aizraujoši izzinošā 360° 3D videoceļojumā ar morāli un jaunām zināšanām Operetes radošās laboratorijas 1.epizodē “Mežonīgajos rietumos”.

Latvijā jaunā un unikālā tehnoloģijā Operetes teātris radījis izglītojošu lekciju – izrādi “Operetes radošā laboratorija”, kas skatāma ar virtuālās realitātes 3D brillēm, skatītājam virtuāli nokļūstot paša iestudējuma centrā uz skatuves, zālē vai aizkulisēs VEF kultūras pilī, piedzīvojot pārsteidzoši reālas klātbūtnes efektu un aktīvi sekojot notikumiem tepat, 360° radiusā.

Ceļojuma gaitā skolēni uzzina, ar ko operetes un muzikālā teātra žanrs atšķiras no dramatiskā teātra, kas ir aktiermeistarība un ko var uzskatīt par īstu horeogrāfiju, kas ir scenogrāfija un kādēļ nepieciešami rekvizīti, kurā vietā teātrī atrodas parters, bet kur balkons, kas ir mistiskās skatuves kulises un citus terminus. Atsevišķa epizode ir veltīta teātra grimam un kostīmiem.

Noslēgumā skolēni pildīja anketas, lai varētu sevi pārbaudīt, kā izdevies uztvert un atcerēties jauno informāciju, kā arī saņēma atzinības rakstus.

Skolēni bija sajūsmā par virtuālo izrādi. Lielākā daļa no viņiem pirmo reizi skatījās ar 3D brillēm. Viņiem bija pārsteigums, ka skatoties vajadzēja grozīties un skatīties apkārt. Daži izteicās, ka bija bailes skatīties uz leju, jo šķitis, ka nokritīs. Savukārt viena meitene minēja, ka paskatoties uz augšu, radusies sajūta, ka viņa lido.

Skolēni min, ka uzzinājuši kas ir operete, horeogrāfija, rekvizīti un dekorācijas. Informācija pasniegta jautri un interesanti. Patika, ka izrādes varoņi palīdzēja viens otram. Labprāt aizpildīja darba lapas pēc izrādes, jo tā varējuši atcerēties to, ko redzējuši video.

Skolēni noteikti vēlētos redzēt arī citas epizodes.


Izglītojošs koncerts "Atklāj ģitāru!"

2019. gada 3. decembrī Trikātas pamatskolā projekta “Latvijas skolas somas” ietvaros notika izglītojošs koncerts “Atklāj ģitāru!”.

Koncertā bija dzirdami Jāņa Bērziņa virtuozi ģitāras spēles paraugdemonstrējumi, kā arī 5. – 9. klases skolēni tiks iepazīstināti ar bieži neredzētām un modernām ģitāras spēles metodēm. Tika demonstrētas dažādas tehnoloģijas, kuras šobrīd ģitāristi visā pasaulē izmanto, lai sasniegtu jaunus skaņu tembrus. Koncertā varēja dzirdēt akadēmiskā, populārā, džeza, roka un citus mūzikas stilus. Ģitāristam bija līdz akustiskā, elektriskā un basa ģitāras, kā arī efektu pedāļi un skaņas pastiprinātāji. Tika demonstrēti arī vairāki paņēmieni, piemēram, divu ģitāru spēlēšana vienlaicīgi, skaņu ierakstīšana cilpās un ģitāras kā perkusiju instrumenta izmantošana.

Skolēni varēja tuvumā apskatīt ģitāras un dažādas ierīces, kuras pastiprina un izmaina ģitāras skaņu. Skolēniem bija iespēja izmēģināt pašiem uzspēlēt ģitāru kopā ar ģitāristu J. Bērziņu. Koncertu ģitārists noslēdza ar dziesmu “Gandrīz tautasdziesma”. Tas bija fantastiski, skolēniem ļoti patika.

Skolēni uzdeva dažādus jautājumus. Viņus pārsteidza, ka ģitārists Jānis ir apguvis ģitārspēli pašmācības ceļā, kā arī ģitāru un tehnoloģiju izmaksas.

“Man patika, ka ģitārists izstāstīja kā viņš ir līdz tam nonācis. Interesanti bija, ka varēja aiziet pamēģināt spēlēt ģitāru. Man ļoti patika pēdējā dziesma, ko spēlēja ģitārists.” /Agija/

“Man patika pati ideja, ka mūsu skolu apmeklē ģitārists. Mūzika patiesi bija ļoti skaista, dzīvē skan daudz labāk nekā TV ekrānos. Es arī saklausīju, saskatīju pamācības, kā spēlēt ģitāru. Man šis pasākums patiesi patika!” /Patrīcija/

“Man ļoti patika šī lekcija! Es uzzināju, cik aptuveni maksā ģitāra, ar kuru viņš ir spēlējis un ka viņam nesen iznāca albums.” /Diāna/

“Man patika kā spēlēja visas trīs ģitāras. Es uzzināju, kur atrodas mikrofoni ģitārā. Man vēl patika, kā viņš visas trīs ģitāras spēlēja reizē.” /Jānis Airis/

2 gitaras  aigars  lauma


Izrādes "Smieklu sasaukšanās" apmeklējums

2019. gada 2.oktobrī Trikātas pamatskolas 1. – 4. klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devas uz Valmieras Drāmas teātri, lai noskatītos Ineses Zanderes izrādi bērniem “Smieklu sasaukšanās” ar Renāra Kaupera mūziku.

Izrādē tika parādīti piedzīvojumi spogulī un sapnī, apēstas konfektes, daudzstāvu nama kāpnes un Kreica kungs, Elzas gaidīšana, ejampanti, lecampanti, sedzampanti, redzampanti. Sarunas un prātošana – dziedot, lecot, spēlējot.

Skolēniem izrāde "Smieklu sasaukšanās" ļoti patika. Viņus aizrāva izrādes dinamika. Aktieriem bija koši tērpi, viņi arī dejoja, izpildīja interesantus vingrojumus. Skolēni atpazina Renāru Kauperu.  Bērniem patika viņa ģitāras spēle un skaistās dziesmas. Skolēniem ne mirkli nebija garlaicīgi.

3.klases audzinātāja Ligita Garsele


2019. gada 19. maijā Trikātas pamatskolas 1. – 6. klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devas uz Rīgas Motormuzeju.

Muzeja ekspozīcijā bija apskatāmi vairāk kā 100 unikāli senie spēkrati. Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem.

Muzejs ne tikai vāc, saglabā, pēta, restaurē un popularizē senos spēkratus, muzejs ir arī radoša vieta kur mācīties. Skolēni varēja apgūt ceļu satiksmes noteikumus, auto, moto, velo būves attīstības vēsturi, kā arī inženiertehniskas zināšanas. Viņi varēja arī līdzdarbojoties dažādās interaktīvās nodarbēs.

Pēc Rīgas Motormuzeja apmeklējuma skolēni bija izbrīnīti, ka senāk auto ir braukuši tik lēni. Pārsteigums, ka ir vēl saglabājušās tik sen ražotas mašīnas, un to ir ļoti maz. Viņiem patika, ka varēja apskatīt tik dažādas un spīdīgas mašīnas. Priecājās par iespēju “braukt” Padomju laika autobusā uz kāzām. Tagad skolēni zina, ka arī Latvijā bija auto ražošana.

2.klases audzinātāja Ligita Garsele


2019. gada 30.oktobrī Trikātas pamatskolas 7. – 9. klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devas uz Valmieras Drāmas teātri, lai noskatītos muzikālu izrādi jauniešiem “Pavasaris”. Tā vēsta par pusaudžu sāpīgo pieaugšanu un par draugiem, kas tiekas kādā pamestā garāžā, lai kopā spēlētu pagrīdes rokgrupā un radītu savu alternatīvu pasauli. Sevis meklējumi, ilgas un dziņu raisītais mulsums, nebeidzamo mājasdarbu un kontroldarbu apnikums, strupceļš sarunās ar vecākiem, auguma pārvērtības, tuvošanās, divu ķermeņu magnētisms un pirmās pieredzes sūrums. Izrāde pārsteidza ar dzīvo mūzikas izpildījumu.

Skolēniem izrāde patika, jo tajā atspoguļotas šī brīža jauniešu problēmas. Izteica vēlmi noskatīties vēl kādu jauniešu izrādi.

afisa izrade pavasaris


2018. gada 17. decembrī Trikātas pamatskolas skolēni devās uz Trikātas kultūras namu, lai noskatītos izrādi “TRĪS”. Tā stāstīja kādu senu Ziemassvētku pasaku, kurā netrūka humora un arī sirsnīgi aizkustinošu mirkļu, kad ilgas pēc brīnuma tiek piepildītas. Izrādē piedalījās: mūziķe/komponiste Elizabete Balčus, aktrise Egija Silāre, čelliste Kristiāna Abiļeva. Katra no viņām caur savu radošo dimensiju – mūzika, teātris, veidoja kopīgu stāstu, kurā skanēja Ziemassvētku tradicionālās dziesmas mūsdienīgās aranžijās, izmantojot elektroniskos instrumentus un efektus.

Skolēnus pārsteidza krāšņās un interesantās video projekcijas. Aktrise stāstot stāstu, iesaistīja skatītājus. Sākumskolas skolēni ar lielu interesi skatījās izrādi un aktīvi darbojās līdzi.

Izrāde radīja Ziemassvētku gaidīšanas prieku.

afisa izrade tris