Aktualitātes pirmsskolā

Vecvecāku pēcpusdiena  „gribas kā senāk vēl…”

Pavasara tuvošanās noskaņas, pieaugušo emocijas, atceroties savu bērnību; improvizēta pļaviņa ar pašgatavotām lielākām un mazākām puķēm; mazi „kukainīši” – priecēja visus klātesošos Trikātas kultūras namā 6.marta saulainajā pēcpusdienā. Visi priekšnesumi un norises, protams, bija veltīti vecmāmiņām un vectētiņiem. Bet priecē, ka kupli apmeklētajā pasākumā klāt bija arī bērnu vecāki, draugi un kaimiņi.

Gan mazākie, gan lielākie pirmsskolas grupu bērni skandēja skaitāmpantus un dzejoļus, dziedāja un dejoja, izpildīja ritma rotaļas ar skaņu rīkiem. Bērni darbojās droši un atraktīvi par prieku visiem. Pavasarīgo noskaņu paspilgtināja tērpi bitēm, taureņiem un mārītēm.  Paldies ģimenēm par atsaucību un līdzdalību šo tērpu gatavošanā. Vislielākais paldies Venijas māmiņai un skolas darbiniecei Valdai. Šajos tēlos iejutās paši mazākie bērni. Savukārt 5-6 gadīgās grupas meitenes rotājas ar puķēm vainadziņos un matos, bet zēni ar puķainiem „taureņiem”.

Pēc koncerta visi, pieaugušie un bērni, kopā gāja rotaļās un cienājās ar kliņģeri, pīrādziņiem un citiem gardumiem.

Jauku un saulainu pavasari vēlot, Skolotājas Maija, Agita, Sarmīte un auklītes Daila, Tatjana un Silva

 

 


 

 Valsts svētku nedēļa pirmskolā '2014

Mūsu valsts svētku nedēļa sākās ar sarkanbaltsarkano lentīšu nēsāšanu pie apģērba.

Kopā ar vecākiem bija iespēja doties lāpu gājienā ,kas notika Lāčplēša dienā. Latvijas 96.dzimšanas dienai veltītajā pasākumā skolā dziedāja Dārta, Tīna, Samanta. Dzejoli norunāja Jēkabs. Viņi kāpa uz skatuves arī kultūras namā 15. novembrī, tādējādi kuplinot svinīgo un emocionālo svētku norisi.

 Nedēļas devīze mums bija ‘’ Es mīlu tevi, Latvija!’’ Tomēr atcerēsimies, ka sava zeme mīlama ne tikai svētku reizēs, bet arī ikdienā, cienot valsts simbolus, valodu, tradīcijas un tikumus, izzinot vēsturi.

Senatnes elpu mēs visi sajutām skolas novadpētniecības muzejā, kur varēja ne tikai aplūkot, bet arī paturēt rokās dažādas lietas. Katram  priekšmetam muzejā ir sava nozīme un vērtība, bet arī savs stāsts. Tos vislabāk prot pastāstīt skolotāja un novadpētniece Inga. Uzmanību piesaistīja un interesi radīja gandrīz ikviens eksponāts. Vecie bērnu ratiņi pārsteidza Alisi, Samanta brīnījās par koka gultu, Tīnai interesanta likās kaņepju piesta, bet Kristianai patika romantiski rotātie pulksteņi. Savukārt Artūrs apbrīnoja kafijas maļamās dzirnaviņas, bet Anta mēģināja iekustināt vērpjamo ratiņu. Daigai un Undai patika lampas ar krāsainiem stikliem, bet Markuss ar interesi aplūkoja senas fotogrāfijas.

Kādā veidā karstumu varēja iegūt ogļu gludekļos, tas ilgi palika noslēpums. Emocijas, atklājumi, mazi brīnumi, jaunas zināšanas – ieguvumi no muzeja apmeklējuma.

Maija Ingeleviča

 


 

 

Miķeļos '2014

 

Šos gadskārtu ieražu svētkus svinam visbagātākajā laikā, kad raža novākta un lēnām varam sākt baudīt darba augļus.

 

Piedzīvojumu pilnās Miķeļdienas foto galerijā:

Miķeļos pie mums pirmskolā ierasts gatavot darinājumus no visdažādākajām dabas veltēm, aicinot radoši izpausties arī bērnu ģimenes .Ķirbju Karaliene ,ābolu eži, pīlādžu, kastaņu un zīļu krelles, krāšņi izrotātas cepures, kolāža, kā arī citi ar rūpību un mīlestību darināti darbi bija vērojami bērnu dārza zālītē iekārtotajā izstādē. Paldies visiem !

 

Bērnu iemīļotajā leļļu teātrī Rudens Rūķis satika jau pazīstamos brāļus Lācēnus. Darbojās arī citi tēli. Lomās iejutās skolotāja Maija un Sarmīte. Ieradies bija arī kāds liels Lācis, kurš meklēja migas vietu ziemas guļai. Viņš aicināja bērnus rotaļās. Pēc tam sekoja mīklu minēšanas konkurss.

 

Skolotājas bija sarūpējušas dažādu šķirņu maizes, kuras vēlāk visi degustēja. Rudzu kraukšķi, Meža rausis ar žāvētām dzērvenēm, griķu maize-pašas interesantākās šķirnes. Izgaršot un atrast sev patīkamāko varēja arī ,baudot dažādas sulas un dzērienus no sīrupiem. Pirmo reizi garšojām priežu pumpuru sīrupa dzērienu, arī savvaļas pīlādžu dzēriens ir visai neierasts. Tie bija paši neparastākie, kaut gan nogaršojām vēl daudzus citus .Par priežu pumpuru dzērienu sakām paldies Rainera Mārča ģimenei .Arī skolotāja palīdzei Silvai paldies par ābolu/cidoniju dzērienu. Garšojām arī dažādus dārzeņus un pupas.

 

 

Atraktīvi, radoši pavadīta Miķeļdiena sagādāja mums visiem gandarījumu un jaukas emocijas. Nu gaidīsim Mārtiņus!

 

Krāšņo cepuru gatavotāji: Kristiānas, Markusa Rodrigo, Dārtas , Rodrigo ģimenes.

 

Darbi no dabas veltēm: Toma, Raita un Renāra, Alises Z., Jēkaba Br., Ivara un Artūra, Samantas, Līnas un Undas, Augusta, Elīnas, Rainera Mārča, Annas Tīnas, Antas, Amandas un Ralfa, Daigas ģimeņu veikums.

 

Kolāžas veidotāji: Evelīnas Nikolas ģimene.

 

Maija Ingeleviča 

 


 

Kad rudens nomaina vasaru ' 2014

 

Sarkani un dzelteni tomāti; dilles, kas augstākas par sešgadīgu bērnu; samtenes ,kuru ziedkopas atgādina oranžus apelsīnus; pāris sarkanas zemenes-tā mūs sagaidīja EKO dobe. Bija 11.augusts,kad atkal sapulcējāmies, lai atkal sāktu jaunu darba cēlienu. Saules un maiga vēja lutināti dzīvojām pa āru, braukājot ar dažādiem braucamrīkiem, bet neaizmirstot par pasaku lasīšanu un citām derīgām nodarbēm.

Laiks gāja, līdz pienāca 1.septmbris –īsta svētku diena, kad vispirms pulcējāmies skolas aktu zālē, bet pēc tam bērnu dārza zālītē. Tur visus gaidīja mazs pārsteigums. Brāļi Lācēni ,kas neprata sadalīt piecus ābolus uz diviem; Aitiņa; Putniņš un Lelle, kura gāja uz skolu- tēli, kas rosījās gandrīz kā īstā leļļu teātra izrādē .Idejas autore-skolotāja Maija; muzikālais noformējums-skolotāja Sarmīte; tērpu māksliniece-skolotāja palīdze Silva. Vēlāk saņēmām atzinīgas atsauksmes, par ko ,protams, prieks.

Izsmaržoja dāvātie ziedi ,un sākās ikdiena, kas prasa koncentrēšanos un darbu no maziem un lieliem .Sēņu nedēļa ar sēņu izstādi, augļu un dārzeņu izgaršošana, izsmaržošana, izpētīšana-jauni atklājumi un zināšanas. Kastaņi, zīles ,ogas un koku lapas-viss krāsains, noderīgs, izmantojams. Tagad darbojamies ar koku un krūmu lapām, bet ceram ,ka daba mums dāvās vēl klēpjiem krāsainu lapu.

26.septembrī visi piedalījāmies Olimpiskajā dienā kā vingrotāji kopā ar visiem skolēniem.

Lūk, arī pirmais mācību gada un rudens mēnesis nemanot paskrējis!

Maija Ingeleviča

 

Trikātas mednieki un uzņēmēji rūpējas par mazo bērnu drošību
trikatas_berni

Ievērojot, cik labi pamanāmi savās košajās atstarojošajās vestītēs ir bērnudārza bērni, kuri tiek vesti pastaigās pa lielo pilsētu ielām, Trikātas medniekam Mārim Krūmiņam radās doma arī mūsu bērnudārza bērnus apgādāt ar šo bērnu drošībai uz ielas tik būtisko atribūtu. Ar Trikātas mednieku un uzņēmēju atbalstu tika saziedota nepieciešamā summa un nu mūsu 5-6 gadīgo grupas bērni varēs doties pastaigās ne vairs kā mazi, pelēki rūķīši, bet gan būs visiem autobraucējiem labi pamanāmi. Tas ir īpaši būtiski, ievērojot to, ka ceļam gar Trikātas ezera krastu un pilskalnu nav nodalīta atsevišķa gājējiem paredzēta ietve.

Pirmsskolas grupiņas bērnu, viņu vecāku un audzinātāju vārdā sakām lielu paldies visiem atbalstītājiem – Trikātas mednieku kolektīva biedriem, kā arī Trikātas uzņēmējiem – Mārim Krūmiņam, Ainim Krustam, Kristapam Krūmiņam, Aleksandram Terentjevam, Jānim Spilvam, Agrim Lauciņam, Viktoram Kanašniekam, Naurim Ozolam, Gatim Skujiņam, Mārtiņam Kuplajam. Paldies arī studentei Leldei Krūmiņai par ziedojumu un par vestīšu nogādāšanu Trikātā.

Jāpiemin, ka mūsu bērnudārznieku rīcībā nav vis kuras katras vestītes, bet gan īpašas – ar uzrakstu "Trikātas pamatskola" uz muguras un atsauci uz ziedotājiem priekšpusē uz kreisā atloka – par to izsakām pateicību arī SIA "Watermelon" - uzņēmumam, kurā tika veikta vestīšu apdrukāšana un kurš, uzzinājis par šo akciju, atbalstīja vestīšu tapšanu, par brīvu apdrukājot vienu no abiem drukas laukumiem.

Skolas vecāku padomes priekšsēdētāja Linda Krūmiņa

 

 Pavasara stāsti

 8.marta pēcpusdienā aicinājām vecākus uz kopīgu pasākumu Trikātas kultūras namā. Vecmāmiņām un vectētiņiem pievienoties varēja viņu tuvākie draugi un kaimiņi.

 Lielāki un mazāki bērni visus sapulcējušos iepriecināja ar dziesmām un dejām, dzejoļu skandēšanu un uzvedumu par Zaķīšu pirtiņu. Vēlāk dzirdējām atzinīgus vārdus, jo pasākums bija kupli apmeklēts.

 Pēc tam visi varēja cienāties ar tēju un cepumiem, bet vecmāmiņas tika dāvināts sarkans tulpju zieds.

 Sirsnīgajā gaisotnē pavadītais laiks mums,  skolotājām un auklītēm, sniedza gandarījumu par to, ka ar savu uzmanības parādīšanu esam pateikušas paldies vecvecākiem. Šāds pasākums plašākai sabiedrības daļai radīja priekšstatu par grupiņā ikdienā notiekošo darbu. To parādīja ne tikai koncerts, bet arī tas, ka uz lielā ekrāna varēja vērot daļu no vecākās grupas bērnu vizuālās mākslas darbiem.

 Dabas atmodas laikā parasti dodamies garākās pastaigās uz tuvākajām  saimniecībām, jo pavasaris lauku sētā nāk ar mājdzīvnieku mazuļu atskriešanu. Mazos kazlēnus aplūkot mums laipni atļāva mazās Kristiānas māmiņa Dace. Viņu saimniecībā vērojām arī trušus, vistas un pīles. Tagad esam aicināti iepazīties ar maziem ruksīšiem.

 Netālu no skolas atrodas visiem zināmā dārzeņu audzēšanas saimniecības ‘’Jaunapsītes’’. Kādu dienu devāmies turp. Saimniece Vineta mums izrādīja plašākās siltumnīcas, kur iekšā, protams, silts kā vasarā. Izrādījās, ka mēnesī šeit saražo 2 tonnas šo vitamīniem bagāto zaļumu.

Mātes dienai sākām gatavoties jau februārī, kad visi kopā iesējām petūniju sēklas, kas ir tik sīkas kā smilšu graudiņš. Vēlāk tas izstādījām pa podiņiem un kopām līdz brīdim, kad tās sakuploja un sāka raisīt ziedu pumpurus.

 Svētku dienā katra vecākās grupas bērnu māmiņa saņēma pa stādam. Gatavojām arī apsveikumus. Tomēr vislielāko interesi un aizrautību izraisīja Mīlestības cepumu cepšana. Tiem bija sirds forma. Mīklu, protams, gatavojām paši. Cepumi sanāca kārdinoši un, galvenais, gardi.

 Mūsu pavasaris bija darbīgs un interesants. 

Pirmsskolas skolotāja Maija Ingeleviča

 

Ekskursija

 24.maijā vecākās grupas bērni un viņu vecāki devās ekskursijā uz Rīgas Zooloģisko dārzu.

 Vairākiem bērniem tas bija pirmais brauciens ne tikai uz Zooloģisko dārzu, bet arī uz Rīgu.

 Pēc ekskursijas, jautājot pa ko kas paticis, bērni minēja dažādus dzīvniekus. Daži bērni priecājās par pērtiķu izdarībām, bet citiem visvairāk bija patikušas žirafes.

 Bērni bija kopā ara savām mammām, kuras  arī priecājās par iespēju pabūt Zooloģiskajā dārzā, jo tajā vienmēr ir kas jauns un interesants.

Pirmsskolas skolotāja Sarmīte Kanašniece

 

 

Ziemas stāsti

 autori: Maija Ingeleviča un Sarmīte Kanašniece

 

Pie interaktīvās tāfeles

 Piecus un sešus gadus vecie bērni pirmo reizi bija pie interaktīvās tāfeles un noskatījās filmu. To viņi skatījās drošības nedēļas ietvaros. Tajā, analizējot

dažādas situācijas, bērni uzzināja vispareizākās rīcības modeli, kā rīkoties, kuram pastāstīt par notikušo.

Pārrunu un diskusiju laikā pārliecinājos, ka bērniem ir priekšstati un zināšanas par

to, kā sevi pasargāt un, kādi noteikumi jāievēro.

 Putni

Viņi apciemo mūs ik dienu-dzilnītis ar spēcīgo knābi, ņiprās zīlītes, tramīgais dzenis

ar sarkano galvas virsu. Pirmie no piedāvātās ēdienkartes pazūd svaigais speķis un speciālās barības bumbas. Putni ir klāt katru dienu, jebkuros laika apstākļos-aukstumā, lietū un saulainā laikā.

Pateicībā par rūpēm, viņi atļauj sevi aplūkot no pavisam neliela attāluma.

 

 Ziema

 Februāris, lai arī ar lielu aukstumu sākumā, bija bagāts ar sniegu. Ziemas sniegtās iespējas esam izmantojuši ikdienā. Mūsu tuvākā apkārtne ir bagāta ar uzkalniem un nogāzēm, pa kurām var laisties lejā, ka sniegi put. Kad tās sāk pārklāties ar atkusušas zemes ielāpiem ,tas nekas! Tad ķeramies pie sniega bumbu velšanas un sniegavīru veidošanas. Reizēm mēs pikojamies-liels vai mazs. Smiekli un spiedzieni atskan visapkārt, īpaši tad, ja pieaugušie cenšas aizmukt no kārtējās pikas, bet mazie dzenas pakaļ.

Arī ziemā gūstam pozitīvas emocijas, kustoties un ieelpojot spirdzinoši svaigo gaisu.

 

Kopīgie darbi

 

Ezera zivis guļ zem ledus, bet mūsējās –krāsainas un košas, redzamas peldot pa improvizēto ūdens krātuvi. Te vienkopus sapulcējušās visu bērnu gatavotās zivis-krāsotas un no plastilīna veidotas.

Mācāmies strādāt kopā un blakus, respektējot katra radošās idejas. Arī putni draudzīgi sasēduši zaros, bet citi ieradušies barotavā.

Krāsu un darbošanās prieks pavada mūs ikdienā!

 

 

Pavasari gaidot

 Mēģinām to pietuvināt rūpējoties, lai mūsu grupā būtu ziedoši istabas augi un izplaucēti koku un krūmu zari. Tikko ziedēja ievas, un tās smaržoja tieši tāpat kā pavasarī. Izdevās uzziedināt arī krokusus.